چاپ ونشرروزنامۀ اتفاق اسلام را متوقف کردند جیلانی لبیب

جیلانی لبیب

 

چاپ ونشرروزنامۀ

اتفاق اسلام

را متوقف کردند

 

اتفاق اسلام  یکی از کهنترین روزنامه های دولتی درافغانستان است. عبدالله قانع هروی، میرزا عبدالکریم احراری، صلاح الدین سلجوقی و غلام سرور جویا در شمار نخستین سردبیران این روزنامه بشمار می روند. اتفاق اسلام که در ماه سنبلۀ سال ۱۲۹۹ خورشیدی /  سپتمبر ۱۹۲۰میلادی  زمان امان الله خان  بنیان گذاشته شد، تا کنون بصورت پایدار به نشر می رسید.

غلام محی الدین انیس، روزنامه نگار مبارز کشور و تهداب گزار روزنامۀ انیس، زمان بازگشت  از کشور مصر، زبان دری را در سایۀ پرورش سرور جویا سردبیر اتفاق اسلام آموخت و  کتاب ندای طلبۀ معارف یا حقوق ملت خویش را در مطبعۀ به چاپ رسانید که اتفاق اسلام را انتشار می داد. 

طالبان نیز نتوانستند با درنظرداشت همت و تعهدی که  فرهنگیان هرات در قبال اتفاق اسلام احساس می نمودند و تلاش و پشتکار آنها، از چاپ و نشر این روزنامه جلوگیری کنند. مدیریت اتفاق اسلام را در دورۀ طالبان غلام حضرت جهید به عهده داشت.

محمد علم غواص یکی دیگر از فرزندان فرهنگ پروراین سرزمینست که مسؤلیت نشر اتفاق اسلام را به دوشش پذیرفته بود. همۀ شاعران، نویسندگان و دانشمندان  معاصر اهل هرات  نخستین چامه، نوشته و یا اندیشۀ خویش را درین روزنامه پخش نموده اند.

اینک می گویند گویا  چاپ و نشر این روزنامه به علت کمبودی مالی متوقف گردیده است. هرات شهر مرفهی است. پولدار می باشد، غنی و هنر پرور.

درآمد سالانۀ گمرک هرات در شمار بیشترین عایدات دولت مرکزی افغانستان محسوب می گردد.

  با وجود چنین ثروتی، عدم پرداخت هزینۀ اندک روزنامۀ با اصالت و کهن  اتفاق اسلام  را با قدامت نود و سه  ساله اش در شهر هنر دوست و ادیب هرات  تنها می توان  کوتاهی در امر مأموریت ولایت  دانست و تعبیر نمود .

 فرهنگیان شهر جامی، انصاری، موفق، نوایی، هلالی، مهری و محجوبه را نباید به دست کم گرفت. همین و بس.  

/ 0 نظر / 17 بازدید