نجوا
سرودِ شعر و ادب

 

 

 

 

 

 

جیلانی لبیب

سوگنامه

 

 

کریستا وُلف درگذشت

 

 

 

آری، دوست خوب من درست شنیده یی.

کریستا وُلف Christa Wolf مطرح ترین نویسندۀ  زن در حوزۀ فرهنگی زبان آلمانی بعد از ظهر روز پنجشنبه  بتاریخ اول ماه دسامبر  ۲۰۱۱میلادی دریکی از بیمارستان های شهر پر هیاهوی برلین، جایی که  پس از فرار با خانواده اش از شهری بنام  لندسبرگ ان دیر وارته   Landsberg an der Warthe واقع در  پولند کنونی و مدتی اقامت در میکلنبوررگ Mecklenburg  بیشترین بخش عمرش را در آن سپری نموده است به عمر هشتاد و دو سلگی  در گذشت.  

 تو و من  و همۀ خوانندگانش  لحظه های زیبای را در سراسر جهان  مدیون اوییم.  ٱری ما مدیون این زن نویسندۀ هستیم که در سال ۱۹۲۹ مبلادی در پولند به دنیا آمد و بهترین اثرش Der geteilte Himme آسمان قسمت شده را در سال ۱۹۶۳ میلادی به جهانیان به ارمغان ٱورد.

کریستا ولف مظهر  بازتاب تقسیم آلمان پس از جنگ دوم جهانی بود. به وی هم در آلمان غرب ارج گذاشته می شد و هم در جمهوری دموکراتیک آلمان ، ٱلمان شرقی! کتاب هایش هم در "آنسوی دیوار"  به چاپ می رسیدند و هم در چاپخانه های بنگاه های انتشاراتی دنیای کاپیتالیستی!

هر از گاهی هم می دیدی که در دنیای سوسیالیستی  شرق  نکات بس ارزنده و مهمی از کتاب هایش، همچون در کاساندرا Kassandra  اشتباها از قلم افتاده است!

میدانی دوست عزیزم، من بدین باورم که هیچ نویسندۀ  دیگری در بارۀ  واقعۀ اتومی چرنوبیل،همچون کریستا ولف درسانحۀ اخلال Störfall  در سال 1987 میلادی به صراحت و شیوایی سخن نرانده است!

کریستا ولف ممثل همۀ انسانهای  بود که حتی پس از فروپاشی نظام سوسیالیستی  نیز با آرمان های بشر دوستانۀ خویش وفادار باقی ماندند.

آری دوست مهربانم؛

درست است اینکه کریستا ولف برای مدت چهارسال زیر نام مارگریت با سازمان امنیتی جمهوری دموکراتیک آلمان همکاری داشته است، اما این هم غیر قابل انکار می باشد که خود نیز از قربانیان همین دستگاه بشمار می رود!

کریستا ولف  بدون دریافت جایزه نوبل ادبیات که خیلی ها منتظرش بودند،  چشم ازین جهان پوشید.

آثار  مهمی همچون  "نوول مسکوی ها" Moskauer Novelle ، الگوی طفولیت Kindheitsmuster  ، یک روز در سال Ein Tag im Jahr ،آنچه می ماند Was bleibt ، در هیچ  مکانی . هیچ کجا Kein Ort. Nirgends ، ملموس Leibhaftig ، میدیا. آواها Medea. Stimmen ، میل به معروف بودن Die Lust, gekannt zu sein ، تأملی در بارۀ کریستا ت Nachdenken über Christa T ،  خیابان اونتر دِن لیندن   Unter den Linden و با نگاهی دیگر Mit anderem Blick  نام این نویسندۀ شجاع و صادق با خویشتن را همچنان  در خاطره ها زنده نگه خواهد داشت.

در آخرین اثرش  Stadt der Engel "شهر فرشته گان"،  که در سال ۲۰۱۰ میلادی به چاپ رسید، کریستا ولف با گذشته اش وداع میکند ؛ از دورۀ که بیشترین آرزویش را درآن برآورده می پنداشته و هرگز نخواسته  است عوضش کند.

کرسیتا ولف در آخرین صفحه های این اثر با فرشته اش بنام "آنجیلینا" Angelina  از  بالای درۀ مرگ  که وی را مشتاق خویش گردانیده است، پرواز می کند و ازو می پرسد که مردگان پیامی آیا به وی خواهند داشت؟

"آنجیلینا " پاسخ می دهد که هرگز چنین نیست! این خیال واهی زندگانست و بس!

 کریستا ولف ازین جواب فرشته اش سخت غمگین می گردد.

پایان

 

[ ۱۳٩٠/٩/۱٢ ] [ ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ ] [ ]
درباره وبلاگ
امکانات وب